Konstrukcje Dachowe

O tym jaka konstrukcja dachowa będzie odpowiednia dla konkretnego dachu decyduje zarówno planowany kształt dachu, jak i zewnętrzne wymiary samego budynku. Z kolei sam kształt dachu ma wpływ nie tylko na zewnętrzny wygląd całego domu, ale przede wszystkim na możliwości zagospodarowania poddasza. Przykładem są proste dachy dwuspadowe, bądź też z wysoką ścianką kolankową, zapewniające dużo wolnej przestrzeni do wykorzystania. Jednakże i sama konstrukcja dachu odgrywa tutaj tez znaczną rolę, gdyż poszczególne jej elementy mogą tę swobodę znacznie ograniczać.

Generalnie rodzajów konstrukcji dachowych jest równie dużo jak rodzajów dachów czy też kształtów domów. Nie sposób więc je wszystkie zaprezentować, tym niemniej postaramy się je Państwu przybliżyć, by taka tematyka jak budowa dachów poznań czy też dekarstwo poznań nie były całkiem obce. Z uwagi na kształt możemy wyróżnić głownie następujące rodzaje dachów:

  • dach dwuspadowy, zwany też często dachem dwupołaciowym
  • dach czterospadowy, zwany też kopertowym
  • dach mansardowy
  • dach półszczytowy
  • dach jednospadowy, zwany też pulpitowym

Z kolei konstrukcja samego dachu i jej rodzaj powiązany jest głównie z koncepcją więźby dachowej w danym projekcie dachu. W tym względzie wyróżnić z kolei możemy przede wszystkim takie rozwiązania, jak:

  • więźba dachowa krokwiowa i krokwiowo-jętkowa
roof-truss-3339206_1920
EKO LOGO 5

Tego typu konstrukcje należą do stosunkowo prostych, jednak ich ograniczeniem jest niezbyt duża rozpiętość oraz wymagany dość spory spadek dachu. Jednakże przy niewielkich rozpiętościach, taki typ konstrukcji pozwala swobodnie kształtować przestrzeń poddasza.

  • więźba dachowa płatwiowa

Ten typ konstrukcji dachowej występuje w wielu odmianach i jest niezwykle uniwersalny. Możemy go stosować przy dużej rozpiętości murów, jak i też przy skomplikowanej strukturze samego budynku oraz dachu.

  • więźba dachowa z wiązarów kratowych

To dość nowoczesna konstrukcja, złożona z cieńszych elementów, powodująca oszczędności w zakresie zużytego drewna. Stosuje się ją jednak szczególnie przy dachach o niskim kącie nachylenia z uwagi na to, iż przestrzeń poddasza w zasadzie nie nadaje się do wykorzystania

Jeżeli zatem poszukujecie Państwo doradztwa w tematyce konstrukcje dachowe poznań czy też cieśla poznań, to zdecydowanie polecamy sprawdzić wiedzę naszych fachowców. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam bowiem nie tylko świadczyć usługi związane z wykonawstwem czy naprawą pokryć dachowych, ale też służymy pomocą przy wyborze optymalnego dla Państwa rozwiązania.